Günümüzde Havalandırma Fanı

Havalandırma, farklı araç ve yöntemler kullanarak kapalı bir mekândaki havayı değiştirme veya yenileme işlemidir. Bu işlem aracılığıyla toz, koku, duman, karbondioksit gibi etkenler ile kirlenmiş olan hava dışarı atılarak, ortama temiz hava akımının girmesi sağlanır. Günümüzde havalandırma fanı, konut ve işyerlerinde kullanımı en yaygın olan havalandırma cihazlarından biridir.

Fanlar, havayı temizlemek amacıyla üretilen ve kullanılan elektrikli bir cihazdır. Havalandırma fanı, bir basınç farkı üreterek hava akımı sağlama yöntemiyle çalışır.  Dolayısıyla kullanım alanına göre, hava akımı sağlamada farklı kapasitelere sahip alçak, yüksek ve orta basınçlı havalandırma fanı çeşitleri mevcuttur. Bu fanlar, havalandırmayı genellikle bir pervane aracılığıyla sağlar.

havalandırma fanı

Fanlar; üfleme fanları ve emme fanlar olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Aspiratör de denen emme fanları, belli bir ortamdaki basıncı düşürme ve havayı emme yoluyla çalışır. Üfleme fanları ise ortamda bulunan havanın sürekli hareket ederek devridaim olmasını sağlar. Vantilatör de denen bu fanlar, ortamdaki havayı içine çeken ve temizledikten sonra geri veren fanlardır.

Diğer Yazılar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın!

    Yorum Yap

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.