Havalandırma Sistemleri ve Teknoloji

Konut ve işyerlerinde sağlıklı, güvenli yaşam ve çalışma koşulları yaratmanın en temel unsurlarından biri temiz havadır. Havalandırma sistemleri, kapalı ortamlarda toz, duman, karbondioksit veya kötü koku gibi etkenlerle kirlenen havayı dışarı atmak ve ortama temiz hava akımı girmesini sağlamak amacıyla kullanılan teknik ve yöntemlerin bütününü adlandırır. Evlerin yanı sıra ofisler, süpermarketler gibi çok sayıda insan bulunan kapalı ortamlar ve özellikle endüstriyel işlemlerin yapıldığı, kimyasal gaz ve maddeler ile havanın kirlendiği mekânlarda havanın sürekli kontrol edilmesi ve yenilenmesi hayati bir önem taşır.

Havalandırma sistemleri kullanarak; ortamdaki havanın sürekli veya periyodik olarak yenilenmesi ve temiz hava girişinin sağlanması, havadaki nem ve ısı düzeyinde kalite ve konfor standardını korumak, havayı kirleten maddelerin yok edilmesi ve istenmeyen hava akımlarının oluşmasına engel olmak hedeflenir.

Mekânın büyüklüğü ve hacmi, kullanılış şekli, insan sayısı gibi etmenlere bağlı olarak farklı havalandırma sistemleri kullanılmaktadır. Yerel, merkezi ve davlumbaz havalandırma sistemleri bu sistemlerin ana gruplarını oluşturur.

Diğer Yazılar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın!

    Yorum Yap

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.