Karbon filitre

karbonfilitre

Aktif karbon filitre doğanın meydana getirdiği partiküllerden oluşmaktadır. İçinde gözle görülemeyecek kadar ufak gözenekler mevcuttur.Bu gözenekler kirli ve kokulu havayı içinde hapseder. Karbon mineralleri kokuya sebebiyet veren organik mineralleri içinde hapseder. Bu nedenle etrafa koku yayan zehirli gazlar yakalanır. Kullanım süresine ve kullanım alanına göre değişim süreleri vardır. Lokanta,sanayi mutfakları ve sigara içilen ortamlarda kullanım süresi 120 gündür. Ağır sanayi alanlarında kullanılan karbon filitrelerin değişim süresi ise 90 gündür.

Belirtilen sürelerde değişim yapılmadığı takdirde filitre işlevini yitirir ve bakteri yuvası haline gelir. Bu nedenle değişim sürelerine riayet edilmesi gerekmektedir.

Karbon filitre tek ve bir takım filitre grubunda da kullanılabilir.Yüce yaratıcımızın bizlere bahşettiği en güzel nimetlerden birisidir.Hiçbir kimyasal bileşen içermez. Maliyet açısından yüksek tutarlı olması sebebiyle çoğu işlermeler kullanmaz. Bu filitrenin yerine baca tertibatı kulanırlar. Unutulmamalıdır ki işletmelerde filitre edilmeyen bir takım kirli hava ve gazlar ozon tabaksında zarar vermektedir.

Bu nedenle, lokanta,sanayi mutfakları ve fabrikalarda karbon filitre kullandırılması yetkili merciler tarafından zorunlu hale getirilmelidir.

Diğer Yazılar