Esnek havalandırma borularının kullanım mesafesi

havalandırmaboru

Esnek havalandırma boruları yıv şeklindeki çelik teller üzerine sarılı alüminyum folyolardan yada pvc esnek hammaddeden imal edildiği için hava geçirgenliği çok düşüktür. Havalandırma kanalları ile menfez bağlantı kutuları arasında rahatlıkla kullanılabilir. Manevra yapılamayacak alanlarda yani galvaniz yada herhangi bir metalden ibaret havalandırma aparatları bildiğiniz üzere yer kaplamaktadır. Esnek özelliğe sahip havalandırma boruları istenildiği gibi şekillendirildiği için fazla yer kaplama gibi bir olanakları yoktur.

Fakat esnek havalandırma borularının olumsuz bir özelliği daha vardır. Bu olumsuz özellik 2 metreden fazla kullanılmaması gerektiğidir. Bu mesafaden daha fazla kullanıldığı takdirde kanalın içerisindeki hava hızını ciddi manada düşürür. Bu nedenle kontronörler esnek havalandırmaların kullanım mesafelerine çok dikkat ederler. Havalandırmanız ne kadar iyi olursa olsun kullandığınız esnek boru mesafesi uzun ise esnek borunun en son mesafesindeki hava miktarı hiçbir zaman hesaplanan değerlere ulaşamaz.

Bu nedenle işletmelerde kesinlikle maksimum 2 metre esnek havalandırma borusu kullanılmalıdır. Bu mesafe birden fazla esnek boru tercih edilecekse esnek boru sayısınca dahada düşürülmelidir.

Diğer Yazılar