Hava kaybı

havakaybı

Havalandırma kanallarında hava kaybı işletmenizde yapılan çözüm odaklı tertibatın çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Şöyle ki; havalandırma kanal tertibatı montaj şemasından bir önceki yazımızda bahsetmiştik. Montaj şemasında bahsettiğimiz bilgileri kısaca tekrarlamak gerekir ise, havalandırma kanal tertibatı flanş,conta ve klipsle birleştirilmektedir. İki flanş yani iki hava kanalı birleştirilirken arada hava kaybı olmaması için sızdırmaz neopran conta kullanılmaktadır. Bu neopran conta iki hava kanalının birleştirici flanşlarının arasında kullanılması ile birlikte flanşların mukavemetini sağlamak için klips aparatı ile sağamlaştırılmaktadır. Yukarıda bahsni yaptığımız flanş, conta ve klips bu sistemin ayrılmaz parçalarıdır. 

Hava kanallarını birleştirdikten sonra flanşların köşe diye tabir ettiğimiz sonradan monte edilen kısımları her zaman sızdırma ile ilgili problem olacağı için bu bölümüde sızdırmaz mastik yada silikon ile kapattıktan sonra havalandırma tertibatı montaja hazır hale gelebilir.

Bu işlemler uygulandıktan sonra hava kanalında herhangi bir kaçak olum olmadığını muhakkak suretle tekrar kontrol etmek gerekmektedir. Kontrol el yada köpük ile yapılabilir. Diğer bir kontrol şekli ise havalandırma kanallarını artı basınç uygulayarak duman testine tabi tutmaktır.

Unutmayınız havalandırma tertibatları yapıldıktan sonra gerekli kontroller düzenli yapılmaz ise hava kanallarındaki kaçak miktarı artabilir ve işletmenizdeki havalandırma tertibatı doğru çalışmayabilir.

Diğer Yazılar

WhatsApp Mesaj Yolla