HAVALANDIRMA KLİMA SİSTEMLERİ

Havalandırma klima sistemleri birbirleriyle özdeşleşen iki ayrı sistemdir. Havalandırma egzoz ve taze hava sistemlerinin hava kanalı aracılığı ile işletmedeki havanın dışarı atılıp dışarıdan alınan taze havayı içeri aktarmaktır. Bu sistemde egzoz ve taze hava hatlarındaki kapasiteler belirlenirken kesinlikle birbirleriyle orantılı seçim yapmak gerekmektedir.

havalandırma sistemleri

Klima ise işletmedeki havayı klimatize edip tekrar işletmeye aktaran sistemdir. Sadece ısıtma, sadece soğutma yada hem ısıtma hem de soğutma özellikleri ile kullanılabilmektedir. Fakat klimalarda kendi içerisinde çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. A enerji sınıfı, b enerji sınıfı, c enerji sınıfı gibi elektrik tasarrufu sağlayan sınıfları mevcuttur. Yukarıda belirttiğimiz enerji sınıflarının haricinde , filtreli ve filtresiz özellikle olan ürünler de vardır.

İstanbul Havalandırma sistemleri ve klima sistemleri ortak çalışma prensibi ile çalıstırılır ise havalandırmanın işletmedeki hava değişim katsayısı düşürülmelidir. Bunun nedeni ise havalandırma sistemi işletmenin içerisindeki havayı dışarı atmak için tasarlandığından dolayı işletmedeki klimanın ısıttığı yada soğuttuğu havayı da dışarı atma olasılığıdır.

Yüklenici havalandırma ve klima firmaları ayrı ayrı iki firma olarak tercih edilir ise her iki sistem için birlikte koordineli çalıştıkları takdirde uygulama yapılan projede herhangi bir sıkıntı meydana gelmez. Tek bir firma ile klima ve havalandırma sistemlerinin uygulaması yaptırılır ise her iki konuya da vakıf olan yüklenici projeyi başarı ile teslim edebilir.

Diğer Yazılar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın!

    Yorum Yap

    
    WhatsApp Mesaj Yolla