Hijyenik Havalandırma

hijyenikhavalandırma

Gıda ve sağlık ile ilgili işletmelerde havalandırma sisteminin hijyenik olması hayati önem taşımaktadır . Bu nedenle insan sağlığının mevzu bahis olduğu ortamlardaki havalandırma sistemleri hijyen standartlarına uygun olarak imal edilmelidir . Bunlardan en önemlisi hava kanallarının paslanmazdan imal edilmesi,menfezlerin alüminyumdan imal edilmesi ve filtre uygulamasının yapılmasıdır . Bu tür işletmelerde filtre seçimi olararak aktif karbon,eu-3,metal filitre ve herşeyden öenmlisi hepa filitre kesinlikle kullanılmalıdır . Hava kanallarının bağlantı yerleri yani flanşlar kesinlikle punch ile monte edilmemelidir . Mümkün oldukça flanşın hava kanalına bağlantısı kanal puntası ile yapılmalıdır.Yapılmadığı takdirde bakteriler punch makinasının iz bıraktığı yerlerde kolonileşebilmektedir . Bir diğer konu ise menfezlerin özellikle boya yada eleksol ile kaplanmasıdır . Boya ve eloksal ile kaplanmayan menfezler bakteri yuvası haline gelebilmektedirler . Havalandırma fanının filtrelenmesi ve cihazın iç yüzeyinin paslanmaz ile kaplanması bakteri üremesini bir nebze olsun önlemektedir . Fakat,paslanmaz kaplamak tek başına bir çözüm değildir . Filtreler daha sağlıklı bir hava solunulması için en etkin yöntemlerden birkaçıdır.

Kısaca özetlemek gerekirse aslında sadece gıda ve sağlık ile ilgili işletmelerin değil,hava solunulan bütün işletmelerde yukarıda belirtilen uygulamaların yapılması gerekir . Havalandırma tertibatının paslanmaz olarak imal edilmesinin maliyeti oldukça yüksek olduğundan genellikle işletmeler bunu tercih etmemektedir . Paslanmaz malzemenin yurtiçindeki talebi oldukça yüksektir . Ülke olarak üretim talebine yeterince cevap veremediğimiz için paslanmaz ürününü yurtdışından ithal ediyoruz . Bu nedenle ürünün tedarik fiyatı yükseliyor ve işletmelerde yüksek maliyet sıkıntısından dolayı genellikle galvaniz havalandırma tertibatı yaptırmak zorunda kalıyor.

Paslanmaz havalandırma kanalları yerine,son dönemlerde branda ve bez havalandırma kanalları üretilmeye başlanmasına rağmen yinede hijyen konusunda paslanmazın yerini kesinlikle dolduramamaktadır.

Diğer Yazılar