İklimlendirme Cebri Konvektörlerin Yapısı

vantilatörlücebri

İKLİMLENDİRME SİSTEMLERİNDE VANTİLATÖRLÜ CEBRİ KONVEKTÖRLERİN YAPISI

Tipi ne olursa olsun vantilatörlü bir cebri konvektörde monoblok bir ünite biçiminde aşağıda açıklanan donatım elemanları bulunur:

DIŞ ÖRTÜ: Genellikle çelik sac malzemeden yapılan ve istenilen renkte boyanan konvektör örtüsünün iç yüzeyleri sese karşı yalıtkan olan bir katmanla kaplanır.Hava menfezleriyle cihazın çalışması için gerekli olan bazı donatım elemanlarına müdahale edilebilmesi olanak veren özel komuta bölmeleri de keza bu örtü üzerinde bulunur.

PÜSKÜRTME MENFEZİ: Bu menfez püskürtülen havanın yapı içi hacmine uygun şekilde dağılımını sağlamakla yükümlüdür.Plastik ya da metalik bir ızgara biçiminde gerçekleşen püskürtme menfezinin kanatları sabit olabildiği gibi bu kanatlara belli açılarda yön verebilmesi de olanaklıdır.Konvektör içinde koşullandırılan karışım havası yapı hacmine ya düşey doğrultuda ya da eğik olarak püskürtülür.

EMME MENFEZİ: Genellikle konvektörün alt kesiminde ön yüzey üzerinde öngörülen bu menfez aracılığı ile yapı içi ortamından iç hava emilir.Dış hava menfezi emme menfezinin karşısında dış duvar yüzeyi üzerindedir.

KOMUTA PANOSU KAPAĞI: Vantilatör hız değiştirme anahtarı, termostat, yaz rejimi/kış rejimi dönüşümünü sağlayan enversör, şayet varsa dış hava menfezi ayar kanadı vb…. donatım elemanları bu kapak aracılığı ile her an el altında bulundurulur.

HAVA FİLTRELERİ: Hava filtrelerinin görevi yapı içi hacminden emilen iç hava ile dış ortamdan alınan dış havanın kapsamında bulunan tozların karışım havası ile birlikte tekrar yapı içi hacmine püskürtülmesinin önlenmesidir.Vantilatör emme tarafına yerleştirilen bu filtrelerin bir başka görevide motor/vantilatör grubunun toz etkisinden korunmasıdır.Bu tip konvektörlerde iki ayrı tip filtre kullanılmaktadır;

1.CAM ELYAFINDAN YAPILAN FİLTRELER: Bu tip filtrelerin genellikle yıkanıp temizlenme yoluyla yeniden kullanılabilir.Bir duruma getirilebilmesi olanaklı değildir.Bu nedenle de belli bir süre kullanılan filtrelerin devre dışı bırakılarak bunların yerine yeni filtrelerin takılması gerekir.

2.POLİÜRETAN KÖPÜĞÜNDEN YAPILAN FİLTRELER: Bu tip filtrelerin yıkanıp temizlendikten sonra yeniden kullanılabilmesi olanaklıdır.

Vantilatörlü cebri konvektörlerde kullanılan hava filtreleri püskürtme debisinin tozdan tamamen arındırılmasını sağlayamaz.Bu tip filtreler aracılığı ile ancak çok iri toz partiküllerinin tutulabilmesi mümkündür.Bu filtrelere dışarıdan müdahale edilebilmeli ve filtre değişikliği kolaylıkla gerçekleşebilmelidir.

Diğer Yazılar