Havalandırma askı ekipmanları

havalandırmaekipmanları

Havalandırma kanallarının imalatı yapılıp montaj uygulamasına geçildiğinde hava kanalının ebat ve boyutlarına göre askı ve ekipman seçimi titizlikle yapılmalıdır. Bazı askı aparatları ufak ebatlı ürünler için tasarlandığından daha büyük ebatlardaki ürünleri ne yazıkkı taşıyamamaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda bilinçsiz yapılan havalandırma montajlarında askı ekipmanları doğru tercih edilmediğinden dolayı cok ciddi olmayan iş kazaları yaşanmasına sebep olmuştur. Kanal askı pimleri c ve l ferforje demirler kullanılarak yapılmalıdır. Bu demirler monte edilecek olan duvara kanal ebatlarına göre değişkenlik gösterebilen, m8, m10, m12 ve m14 rot takviyeleri kullanılarak tutturulabilinir. Rot aparatının duvar yada betona monte edilmesinde kesinlikle çelik dübel tercih edilmelidir. Tercih ettiğiniz çelik dubellerin dayanıklılık testine tabi tutulmuş olmasına ve sertifikalı ürün olmasına dikkat edilmelidir.

Ferforje demir ve rot aparatını birbirlerine bağlayan ürünler ise hayatımızda sürekli kullandığımız somunlardır. Bu ürün rot ve ferforje demirini birbirine bağladığı için çok dikkatli olunması gerekiyor. Her bir bölüme bir adet somun kullanılması gerekiyor görüşü oldukça yaygın olmasına rağmen çoğu zaman bu algıdan dolayı, ülkemizinde içinde bulunduğu deprem bölgelerinde sürekli sarsıntılar yaşanması hasebiyle bir süre sonra gevşemeye hatta açılmaya başlamaktadır. Bu tehlikeli bir durumdur. Hava kanalı heran aşağı düşebilecek seviyelerde ferforje demirinden kurtulabilir. Bu sorunun önüne geçebilmek için ikinci bir somun ile muhakkak kontra yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

WhatsApp Mesaj Yolla