Havalandırma kanallarının montajı

havalandirmakanallari

Havalandırma kanalları geçmiş dönemlerde sürgü ve çerçeve aparatları ile monta edilirdi. Fakat bu montaj şekli hava kanallarının sızdırmazlık özelliğini tamamen kaybettirirdi. Bu nedenle uzun uğraşlar sonucunda yeni bir eğitim ar-ge çalışmasının neticesini flanş, conta ve klips gibi montaj ürünlerinin üretilmesini sağladı. Eski birleştirme parçalarında demonte işlemi yapıldığı anda havalandırma kanallarında bir daha kullanılamayacak seviyede hasar görmesine neden oluyordu. Flanş aparatı yada bağlantı parçası havalandırma borularında herhangi bir hasar meydana getirmemekle birlikte conta ile birleştirildiğinde sızdırmazlıkda sağlanmış oldu. Flanşın bir diğer özelliği ise iki havalandırma borusunu birbirine bağlantısı esnasında civata ve somun kullanılabilmesidir. Bu özellik sayesinde montaj şartları oldukça kolaylaştırılmıştır.

Uzun havalandırma hatlarında sadece flanş, civata ve somun gibi birleştirme materyelleri yetersiz kalıyordu. Bu nedenle kanalın esneklik ve mukavemetini sağlamlaştırmak amacı ile de klips gibi aparatlar geliştirildi. Klips özellikle uzun havalandırma ebatlarında flanş ve contayı sıkılaştırma özelliğinede sahiptir.

Yapılan bu değişiklik ile birlikte özellikle kare ve dikdörtgen havalandırma kanallarında teknolojinin bütün imkanları neredeyse kullanılıyor hale getirildir.

Yukarıda bahsini yaptığımız ürün ve tarihçesi bize şu sonucun üzerinde durmamızı açıkca belirtiyor.

Hangi meslek grubu olur ise olsun ar-ge bir işletmenin en önemli değeridir.

Diğer Yazılar

WhatsApp Mesaj Yolla