Havalandırma kanallarının kullanım süreleri

havalandırmakanalları

Her ürünün bir kullanım ömrü olduğu gibi havalandırma kanallarının da kullanım süreleri yani bir ömrü vardır. Bu durum çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir hususdur. Çoğu kullanıcılar havalandırma kanallarını yaptırdıktan sonra bir daha değiştirilmyeceğini düşünüp işletmelerinde ilerleyen dönemlerde havalandırma kanallarını değiştirmemektedir. 

Havalandırma kanallarının işletmelerideki kullanım amaclarına göre ve işletmelerin nem ve sıcaklık oranlarına göre değişim süreleri bulunmaktadır. Özellikle galvaniz hava kanalları yukarıda bahsi geçen nem ve sıcaklığa aşırı derecede maruz kalıyor ise ortalama kullanım ömürleri beş yıl ile sınırlıdır. Eğer işletmede nem yada aşırı sıcaklık yok ise bu kullanım süresi % 50 oranında artmaktadır.

Asitli ortamlarda bu süre ortalama 1 yıldır. Galvanizli sac metal olması hasebiyle bazı asit türlerine karşı aşırı reaksiyon göstermekte ve çok çabuk deforme olmaktadır.

”Galvaniz havalandırma kanallarını değişim sürelerinde değiştirilmez ise ne olur” gibi akıllara cevaplanması gereken bir takım sorular gelebilir. 

Değişim süreleri geçtiğinde ve havalandırma sisteminde değişim yapılmadığında insan sağlığına çok ciddi zararlar ve sıkıntılara yol açan bakteriler hava kanalları içerisinde yayılmaya başlar. Havalandırma kanalları artık yarar vermekten çıkar. Pas ve bakteriler artık solunulan hava içerisine karışmaya başlar ve havalandırma tertibatının değişmesi artık zaruri olur.

Havalandırma kanalları sadece galvanizdem imal edilmediği için paslanmazdan imal edilebilinir. Hava kanalların paslanmazdan imal edilmesi değişim süresini kesinlikle uzun ömürlü yapmaktadır. Ortalama galvaniz bir hava kanalının değişim süresi 5 yıl ise paslanmaz hava kanallarının ömrü 10 yıla kadar artmaktadır.

Paslanmaz hava kanalları değişim süresi uzun olduğu için ayrıca her yıl temizletilip bakterilerden arındırılmalıdır.

Diğer Yazılar

WhatsApp Mesaj Yolla