Resmi kurumların havalandırması

resmikurumlar

Resmi kamu ve kuruluşlarının havalandırma sistemlerini imal etmek ve uygulamasını yapmak oldukça meşakkatli bir işdir. Önce şartnamalerini ve projelerini çok iyi analiz etmek gerekir. Daha sonra şartname ve mahal listesine göre kullanılacak ürünlerin hangi marka ve menşei olduğunu belirtmeliyiz. En son olarak imal etmeye yada ürünün satın almasını yapmalıyız. Bu sinsile ile sırasıyla takip edilmediği takdirde yapacağınız havalandırma sistemleri kabul görmeyebilir. Hak edişlerede ise kesinlikle ödeme sıkıntısı yaşayabiliriz.

Bunun önüne geçebilmek suretiyle piyasada birden fazla ihale danışmanlığı yapan firmalar bulunmaktadır. Eğer daha önceden kamu kurum ve kuruluşlarının havalandırma uygulamasını yapmışsak herhangi bir danışman firmaya gereksinim duymayabiliriz. Fakat ilk iş tecrübemizse kesinlikle bir bilene sormakda fayda vardır.

Kullanacak olduğumuz ürünlerin bayındırlık pozlarını çok dikkatli okuyup anlayabilmemiz gerekmektedir. Özürlü ve kabul görmeyen ürünler listesinde ise kullanacağımız ürün işletmede havalandırma uygulaması yapmaya başlamadan bu sorun sizi demorolize edebilir. 

Ayrıca kesinlikle kontronörler ile sürekli irtibat halinde olmak gerekir. Bir yapıda , mahal listesi ve proje olmak üzere iki adet yol haritası bulunmaktadır. sizin kesinlikle baz alacağınız mahal listesi olmalıdır. Projede belirtilen mahal listesinde olmayan yada tam zıttı olaylar ile yüzyüze kalabilirsiniz. Bu durumda mahal listesi bizim en büyük dayanağımız olacaktır. Kamu kuruluşlarında projeleri çizen ve mahal listelerini hazırlayan kişiler de sizler gibi hata yapmaya müsait olabilirler. Bu şekilde bir hata yada eksiklik var ise mutlak suretle bu durumu kontronore ivedilikle bildirmek gereklidir. Aksi takdirde ilerleyen sürecte telafisi olmayan sorunlar ile karşı karlıya kalınabilir.

Diğer Yazılar