Klima

Burdasınız: Anasayfa \ Havalandırma Blog \ Klima

klima-1

Küresel ısınmanın etkilerini bu yıl ve önümüzdeki yıllarda fazlasıyla hissedeceğiz. Ozon tabakasındaki deliğin büyümesi, kutuplardaki erime gibi etkenler küresel ısınmayı fazlasıyla tetiklemektedir. Bu nedenle klimaların hayatımızdaki yeri oldukça hissedilir seviyede artmaktadır. Fakat klima her ne kadar konforlu bir yaşam kalitesi sunsada, bilinçsiz kullanım insan sağlığını ciddi manada etkilemektedir. Her yıl binlerce ve hatta onbinlerce insan bilinçsiz klima kullanımından dolayı çok ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmaktadır.

Bilinçsiz klima kullanımı şu şekilde özetleyebiliriz;

*İnsan vücudunun deri altı sıcaklığı ısısı ortalama 23-26 derece aralıklarında değişmektedir. Klima kullanılan ortamların sıcaklığı bu aralıklarda olmalıdır. Arttırılmış sıcaklık yada soğukluk vücüt ısısındaki düzensizliğe yol açmaktadır.

Örnek; yaz aylarında dışarıdaki sıcaklık ne olursa olsun ortam içerisindeki sıcaklık klima çalıştırılan mekanlarda maksimum 26 derece olmalıdır ve kesinlikle 18 dereceye indirilmemelidir.

Kış aylarında ise dışarıdaki soğuk ne olursa olsun ortam içerisindeki sıcaklık klima çalıştırılan mekanlarda maksimum 26 dereceyi geçmemelidir.

Ortam sıcaklığını klima kullanılan mekanlarda yaz ve kış aylarında maksimum 26 derecenin üzerine çıkardığımızde ne gibi sorunlar olur?

Sıcaklık belirtilen normlarının üzerinde olduğunda insan vücut ısısıda bununla eş değer dengelenmektedir.

Örnek; klima sıcaklığını ortam içerisinde 30 dereceye sabitlerseniz, klima kullanılan alan dışarısına çıktığınız andan itibaren vücut müthiş bir şok yaşayacaktır ve bu şok kasılmalara hatta felçlere bile yol açabilecek seviyelerde insan sağlığına olumsuz etkiler meydana getirebilicektir. Bu müthiş diye bahsini yaptığımız şok vücut kaslarının aşırı kasılmasından dolayı omiriliğe uyguladığı baskıyı arttıracak ve bu sebepten dolayı bazen geçici bazen de kalıcı felçlere yol açabilecek seviyelere getirebilecektir.

Yukarıda bahsini yaptığımız rahatsızlıklardan ziyade artık tüketen bir toplum olmaya başlamamız , bilinçli tüketim eğitimleri ile toplumu eğiterek bu tür sorunlardan kurtulabileceğimiz anlamına gelmektedir. Ne kadar acıdır ki bu konuda bazı klima firmalarının tek mantığı maddi menfaat olması hasebiyle kesinlikle bazı satıcı firmalar bu tür sorunları dile getirmemektedir. 

Bir diğer sorun ise split klimaların çalışma prensibinin tam manasıyla tüketiciye yada kullanıcıya anlatılmamış olmasıdır. Split klimalar içerideki solunulan havayı tekrar soğutarak içeriye aktardığından dolayı yaşamın en değerli kaynağı olan havayı ikinci defa kullanmaktadır.

Bu havayı kullanırken bir takım filitre şemasının içerisinden geçirip havadaki partiküllerden ve bakterilerden arındırmasıdır. Klimaların sürekli kullanılması itibari ile klimaların iç ünitelerinin içerisindeki filitreleri belirli periyodlarda temizlememiz hatta değiştirmemiz gerekmektedir. Temizlenmeyen filitreler insan vücudunda kronik rahatsızlıklara da yol açabilmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse, ileri ki yıllarda klimalar artık hayatımızın bir parçası haline gelecektir. Lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç haline gelecektir. Bilinçli ve akıllı kullanım ile sağlığımıza gelebilecek tehlikelerden kendimizi korumak yine kendi ellerimizdedir.

Lütfen klima alırken satıcı firmadan bu tür bilgileri isteyiniz ve kullanım kitapçığını okuyunuz.

Diğer Yazılar